Jako zapalony społecznik, dla którego los ludzi nie jest obojętny i esceta w jednym z ciągłymi rozterkami w głowie, „dlaczego tu tak jest a nie inaczej” pewnego razu nabywając już trochę więcej poczucia własnej wartości, zdecydowałam, że spróbuję. Pierwszą edycję Budżetu Obywatelskiego, które miasto Katowice ogłosiło w 2014 roku przespałam, bądź też nie byłam dostatecznie uświadomiona, ze ja też jako mieszkaniec zameldowany w Katowicach, mogę złożyć wniosek. I tak 15 maja 2015 złożyłam ofertę zadania. Rozglądając się wokół siebie, dzielnicy Giszowiec, w której mieszkam tyle spraw nagle wydawało się „do zrobienia, naprawienia”. A tu dziury w chodniku, tam brak przejścia, tu nieużytek, gdzie indziej znowu sterta śmieci, obskurne latarnie…i wymieniać można jeszcze bardzo długo.

Jednakże gdzie najlepiej zacząć projektowanie zmiany?

Oczywiście od swojego podwórka. I tak po kilku zaciągniętych opiniach osób mi najbliższych ( maż i rodzice) postanowiłam zrobić coś ze skwerem tuż za blokiem, w którym mieszkam. Idąc prostym tropem, że najlepiej pierwszy projekt zaczynać od rzeczy najbliżej skwer widzę z okna mieszkania, więc nie było innej możliwości. Tym bardziej że ten kawałek zieleni został mocno zaniedbany, porośnięty krzaczorami, z trawą po kolana i zbitymi ławeczkami między drzewami na różnego rodzaju imprezy podwórkowe. Rozpoczęliśmy działania przygotowawcze, czyli zbadanie opinii publicznej, co by można było zrobić na tym skwerze. Pomysły pt: „blaszaki na garaże” albo „szalet” w przedbiegu odpadły. Została zaakceptowana szeroko pojęta rewitalizacja skweru poprzedzona licznymi rozmowami z interesariuszami zadania. Poprzez zmianę przestrzeni chcieliśmy zaoferować dla mieszkańców nową przestrzeń do wykorzystania na spacery, pogaduszki, odpoczynek i zabawy z dziećmi. Zaaferowana dość dużą aprobatą ze strony mieszkańców – sąsiadów, że pomysł jest w porządku dowiadywałam się faktów dotyczących skweru dotąd mi nieznanych. Okazało się, ze była tam taka przestrzeń, o jaką nam chodzi ale w ciągu 30 lat została zrujnowana i zapomniana.

Napisanie wniosku nie było trudne, tym bardziej, że osoby pracujące w Urzędzie Miasta były pomocne i cierpliwie gotowe na udzielanie wszystkich odpowiedzi związanych z pisaniem projektu. Pomysł przeszedł w stadium projektowania. Stworzyłam nawet zarys prac, jakie miałyby zostać wykonane, wizualizację skweru oraz studium wykonalności. Na razie wszystko własnymi siłami. Wniosek został złożony, dodam, iż musiał być potwierdzony przez podpisy mieszkańców, których zebraliśmy około 40. Projekt przeszedł ocenę formalną jak również i merytoryczną. Został mu przydzielony numer i rozpoczęła się akcja promocyjna. Z własnych środków zakupiliśmy 2500 ulotek, które wraz z życzliwymi osobami roznieśliśmy na osiedlu. Wystawiliśmy tablice informacyjne. Ulotki były w wszystkich ważnych punktach strategicznych – parku, bibliotece, sklepach. Dodam, iż projekt wizualizacji skweru został stworzony przez profesjonalistę i budził zachwyt wśród mieszkańców. Dodatkowo rozwiesiliśmy plakaty z informacją o projekcie i przeprowadziliśmy niezliczoną ilość rozmów, by zachęcić naszych sąsiadów to współdecydowania, gdyż o powodzeniu przedsięwzięcia świadczyła liczba głosów oddanych na projekt.

Głosowanie trwało 4 dni, było stacjonarne. Oczekiwanie na wyniki i jakież było zdziwienie, kiedy okazało się, że projekt przeszedł. Z 23 projektów na dzielnicy Giszowiec zajął 3 miejsce z 360 głosami. Zebranie gratulacji nie ostudziło naszych planów i zamiarów i pojawiło się pytanie?? Co dalej…gdyż realizacją projektu zajmuje się już tylko Urząd Miasta. Ale o realizacji w następnej odsłonie „Projektowania zmiany. Póki co na dzień dzisiejszy Urząd Miasta Katowice opublikował dnia 24 sierpnia 2016 wyniki weryfikacji projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Katowice na rok 2017.

W trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 342 wnioski, z czego 41 to projekty ogólnomiejskie. Do 23 sierpnia trwała ich weryfikacja merytoryczna prowadzona przez kompetencyjne wydziały. I tak: łącznie spośród 342 projektów do głosowania zakwalifikowano 254, z czego 230 to zadania lokalne, a 24 ogólnomiejskie. Negatywnie oceniono 70 zadań lokalnych i 16 ogólnomiejskich. W jednostkach pomocniczych Murcki i Zarzecze pozytywną ocenę otrzymały wszystkie zadania lokalne. Jeden projekt wnioskodawca wycofał na etapie weryfikacji, natomiast jeden wniosek ogólnomiejski został połączony z tożsamym zadaniem. Kompletny wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny będzie w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych oraz w punktach do głosowania. Głosowanie na zadania pozytywnie zweryfikowane odbędzie się w dniach 19-25 września, które będzie poprzedzone dzielnicowymi prezentacjami projektów, zaplanowanymi w terminie 5–15 września. Wnioskodawcy zaprezentują tam zgłoszone przez siebie zadania lokalne, przedstawią główne założenia i korzyści wynikające z ich realizacji. Prezentacje zadań ogólnomiejskich odbędą się 10 września na „Pikniku z Budżetem Obywatelskim" zorganizowanym podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Parku Powstańców Śląskich. Korzystając z praktyk lat ubiegłych, gdzie na spotkania dzielnicowe przychodzili głównie wnioskodawcy i prezentowali między sobą swoje projekty, zachęcamy do udziału w tych spotkaniach. Inaczej można wyobrazić sobie zadanie lokalne gdy osoba prezentuje je łącznie z dokumentami, zdjęciami w formie prezentacji niż widząc na liście do głosowania tylko numer i niejednokrotnie nieobrazujący całości tytuł. Ważnym elementem są także bezpośrednie pytania do wnioskodawców i możliwość konwersacji z nimi jak i pracownikami Urzędu Miasta.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17.00. Poniżej zamieszczamy harmonogram: 5.09.2016 JP nr 18 Murcki: MDK „Południe", ul. P. Kołodzieja 42 JP nr 8 Osiedle Witosa: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7, ul. Witosa 23 JP nr 16 Janów – Nikiszowiec: Centrum Zimbardo w Nikiszowcu, Plac Wyzwolenia 5 6.09.2016 JP nr 21 Kostuchna: MDK „Południe", ul. Boya Żeleńskiego 83 JP nr 2 Załęska Hałda – Brynów Część Zachodnia: MBP Filia 32, ul. Grzyśki 19a 7.09.2016 JP nr 19 Piotrowice – Ochojec: MDK „Południe", ul. Gen. J. Jankego 136 JP nr 10 Dąb: MDK "Koszutka", ul. Krzyżowa 1 JP nr 14 Dąbrówka Mała: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Grzegorka 4 8.09.2016 JP nr 20 Zarzecze: MDK „Południe", ul. P. Stellera 4 JP nr 15 Szopienice – Burowiec: MDK „Szopienice-Giszowiec", ul. Gen. Hallera 28 JP nr 12 Koszutka: MDK „Koszutka", ul. Grażyńskiego 47 12.09.2016 JP nr 13 Bogucice: MDK „Bogucice-Zawodzie", ul. Markiefki 44a JP nr 11 Wełnowiec – Józefowiec: Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Dekerta 1 JP nr 5 Brynów Część Wschodnia – Os. Zgrzebnioka: Szkoła Podstawowa nr 65, ul. Kukułek 2a 13.09.2016 JP nr 22 Podlesie: MDK „Południe", ul. Sołtysia 25 JP nr 17 Giszowiec: MDK „Szopienice-Giszowiec", Plac pod Lipami 1, 3-3a JP nr 6 Ligota – Panewniki: Gimnazjum nr 23 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Medyków 27 14.09.2016 JP nr 9 Osiedle Tysiąclecia: Szkoła Podstawowa nr 66, ul. Krzywoustego 7 JP nr 4 Os. Paderewskiego – Muchowiec: Szkoła Podstawowa nr 12, ul. Paderewskiego 46 JP nr 7 Załęże: Szkoła Podstawowa nr 20, ul. Zarębskiego 2 15.09.2016 JP nr 1 Śródmieście: Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Kopernika 14 JP nr 3 Zawodzie: MDK „Bogucice-Zawodzie", ul. Marcinkowskiego 13

Autor: Joanna Król  - Pracownik samorządowy, społecznik

 

o180 Kreatywnie Pozytywnie - Agencja Reklamowa
Banner PROJEKTPLUSARCHITEKCI
Baner_Meble_Hubertus

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE